Na každej šálke záleží

Viete odkiaľ pochádza váš obľúbený každodenný nápoj? Máte predstavu o tom za akých podmienok svoju úrodu kávy predávajú jej pestovatelia v krajinách globálneho Juhu? Prečítajte si o problémoch, s ktorými sa zvyčajne stretávajú drobní kávoví farmári. Radi vám bližšie vysvetlíme, prečo sme presvedčení, že uprednostňovať kávu z férového obchodu (Fairtrade) má skutočne zmysel.

SAMAY Fairtrade kava Na kazdej salke zalezi

Na fotografii je špeciálna edícia férovej kávy SAMAY, ktorú sme v roku 2020 pripravovali pre nášho zákazníka v Bratislave. 

 

V dodávateľskom reťazci kávy dominujú nadnárodné obchodné a pražiarske spoločnosti. Iba päť medzinárodných koncernov ovláda 45% trhu s kávou. Dobrá káva si však vyžaduje osobnú starostlivosť o kávovníky a ručný zber zrelých plodov. Až 80% svetovej produkcie kávy pochádza od drobných pestovateľov, ktorí sa o kávovníky starajú na svojich rodinných pozemkoch. Hoci majú bohaté, z generácie na generáciu odovzdávané skúsenosti s pestovaním, zberom a spracovaním kávy, pri jej výkupe bežným, konvenčným spôsobom sa stretávajú s vážnymi problémami:

  • Cena kávy na svetovom trhu stále kolíše, pestovatelia dopredu nevedia, koľko za svoju úrodu dostanú.
  • Ak drobní pestovatelia nie sú členmi družstiev, nemajú prístup k informáciám o trhu a aktuálnych cenách kávy. Výkupcovia potom zneužívajú ich izolovanosť a slabé vyjednávacie pozície. Pestovatelia nemôžu ľahko predať kávu inde a tak často pristúpia na ceny, ktoré ledva pokryjú ich výrobné náklady.
  • Drobní pestovatelia nemajú prostriedky a znalosti potrebné na zvyšovanie produkcie a kvality svojej kávy. Je pre nich ťažké alebo nemožné prispôsobiť sa zmene klímy, ktorá so sebou prináša extrémne výkyvy počasia. Veľké horúčavy a nepravidelné ďažde zvyšujú výskyt rôznych škodcov či ochorenia (napr. kávovú hrdzu). Napríklad v Etiópii, v jeho pôvodnej domovine, sa kávovník kvôli aktuálnemu globálnemu otepľovaniu dostal na zoznam ohrozených druhov. Výnosy z kávovníkov sú čoraz nižšie a vedci predpovedajú, že do roku 2040 bude kvôli zmene klímy približne 60% etiópskych kávovníkov druhu Arabica neproduktívnych (viac v našom článku - kliknite sem).

 

Ako v tomto smere pomáha Fairtrade? Ak sa pestovatelia spoja do družstiev a tie sa potom dajú certifikovať podľa pravidiel Fairtrade, členovia majú za svoju produkciu kávy zaručenú spravodlivú cenu (nezávislú na výkyvoch trhu s komoditami). Ďalšími výhodami sú odborné poradenstvo k pestovaniu a adaptácii na zmenu klímy či lacné úvery, ale tiež „dlhodobé zmluvy, ochrana ľudských a pracovných práv, aj takzvaná sociálna prémia, vďaka ktorej môžu investovať do rozvoja svojich komunít – opraviť cestu, postaviť novú studňu či vybudovať zdravotné stredisko. Napríklad počas našej februárovej cesty po Etiópii sme navštívili novú školu, ktorú vďaka takejto prémii postavil jeden z našich obchodných partnerov – do školy chodí až 1000 detí pestovateľov a zberačov kávy z okolia približne 7 kilometrov,“ vysvetľuje Ali Macsai z našej pražiarne Samay v rozhovore pre kavickari.sk (celý rozhovor si prečítajte tu). Viac o tom, čo je to Fair Trade a aké má výhody pre pestovateľov, ako klimatická zmena ohrozuje kávu, ale aj prečo sme v Afrike začali vysádzať orechy, si môžete prečítať tiež v rozhovore s Allanom Bussardom v Denníku N: kliknite sem

 

Podľa štatistík Fairtrade Česko a Slovensko sa v roku 2019 na slovenskom trhu predalo 310 ton Fairtrade kávy. Z tohto množstva sa dá pripraviť vyše 29 miliónov šálok espressa. Pre porovnanie, v roku 2016 to bolo 83 ton. Hoci spotreba Fairtrade kávy na Slovensku rastie, vo vzťahu k celkovej spotrebe kávy v SR, ktorú udáva Štatistický úrad Slovenskej republiky, je podiel fairtradovej kávy stále nízky – v roku 2019 iba 1,48% (v roku 2018 to bolo zhruba 1,17%). Podarí sa nám tento podiel v ďalších rokoch výraznejšie zvýšiť? Rozhodnúť o tom môžete svojím nákupným rozhodnutím aj vy! Tým, že uprednostníte Fairtrade kávu, pomôžete jej pestovateľom dostať sa na cestu od pomoci k svojpomoci a žiť dôstojnejší život.

 

Nakupujte tu: https://www.samay.sk/kava/

#nakazdejsalkezalezi

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie