Fair Trade bojuje proti detskej práci

Všetky deti majú mať právo na ochranu pred každou formou práce, pred akoukoľvek formou násilia a pred porušovaním ľudských práv. Žiaľ, aj počas tohtoročného Svetového dňa boja proti detskej práci si musíme priznať, že situácia je alarmujúca. Takmer jedno z desiatich detí na svete je dnes novodobým otrokom!

Podľa štatistík OSN*: 

  • Na svete je v roku 2020 až 152 miliónov detí prinútených pracovať, z toho 72 miliónov v nebezpečnej práci.
  • Takmer polovica (48%) obetí detskej práce je vo veku 5-11 rokov.
  • Detská práca je sústredená najmä v poľnohospodárstve (71%). Služieb sa týka 17% detskej práce a 12% priemyslu, vrátane baníctva. 

Na našej fotografii vľavo je “dieťa ulice” v baníckom meste Shakiso v Etiópii, kde je problém vykorisťovania robotníkov a detskej práce v ilegálnych baniach na zlato stále desivo živý. 

FairTrade bojuje proti detskej praci 

Celosvetové ciele udržateľného rozvoja, takzvané SDGs (UN Sustainable Development Goals) vyzývajú k ukončeniu detskej práce vo všetkých formách do roku 2025. Ako k naplneniu tohto cieľa môže prispieť každý z nás? Napríklad tým, že pri kúpe výrobkov ako sú káva, čaj či čokoláda si uvedomíme, že v krajinách globálneho Juhu, kde sa toto naše jedlo pestuje, by deti mali (rovnako ako ich rovesníci u nás) chodiť do školy a nemali by byť nútené k otrockej práci. Pri kúpe výrobkov s označením Fair Trade máte istotu, že boli vyrobené za humánnych podmienok, bez detskej práce či inej formy vykorisťovania a farmári za nich dostali spravodlivú odmenu, vďaka čomu môžu uživiť svoju rodinu a žiť dôstojný život.  

Na fotografii dole je škola pre deti farmárov a tiež susediaca nová budova školy, ktorú vďaka Fair Trade sociálnej prémii nedávno postavil jeden z našich obchodných partnerov v Etiópii - do školy chodí až 1000 detí pestovateľov a zberačov kávy z okolia približne 7 kilometrov. 

SAMAY FairTrade stara skola Etiopia

Na fotografii vpravo dole je veľmi milý, no trošku hanblivý učiteľ v novej škole, ktorého sme sa pýtali, či vie kde je Slovensko ;). 

SAMAY Fair Trade nova skola Etiopia

Kúpou Fairtrade produktov môžete pomôcť rodinám detí v rozvojových krajinách vymaniť sa z chudoby a predchádzať nútenej detskej práci:

Viac o tom prečo a ako Fair Trade bojuje proti chudobe si môžete prečítať v našom článku: 

Zmierňovať následky porušeného sveta a bojovať proti chudobe i detskej práci je poslaním našej Nadácie Integra. Viac o jej aktivitách ako sú podpora vzdelávania detí v Afrike, pomoc ľuďom v núdzi či ekonomický rozvoj si môžete prečítať na www.integra.sk (kliknite sem). 

Rozhovor o škole, ktorá mení životy chudobných etiópskych detí k lepšiemu: 

*https://www.un.org/en/observances/world-day-against-child-labour

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie