Oriešky, ktoré plnia priania: Etické kešu z Burkina Faso

Kešu oriešky sú štvrtým najpopulárnejším druhom orechov v globálnom meradle. V súčasnosti sa ich vo svete skonzumuje až 790.000 ton ročne. S nárastom obľúbenosti tohto zdravého snacku či základu pre vegánske mlieka a syry sa v posledných rokoch zvyšuje tlak smerom k jeho lacnej a masovej produkcii, kvôli ktorej si vyslúžili nelichotivé pomenovanie “Blood Cashews” - krvavé kešu.

Chudobní ľudia v krajinách takzvaného globálneho Juhu, ktorí pracujú v prevádzkach na spracúvanie kešu orechov, totiž majú často neľudské podmienky a kvôli toxickej látke, ktorú obsahujú vonkajšie škrupiny orechov, nie sú u nich výnimkou ani vážne popáleniny a iné zdravotné následky. Nezvyčajná v tomto svete, žiaľ, nie je ani nútená či detská práca. Vďaka systému FairTrade sa však darí postupne zvyšovať počet tých producentov, ktorí kešu vykupujú a spracúvajú etickým spôsobom. Sme veľmi radi, že kúpou Férových kešu orieškov značky SAMAY môžu aj naši zákazníci prispieť k zlepšovaniu životných podmienok ľudí v Burkina Faso, ktorá je jednou z najchudobnejších krajín na svete.

SAMAY Eticke Ferove kesu oriesky ktore plnia priania 

SAMAY Férové kešu orechy sú spracúvané v spoločnosti Gebana Burkina Faso, v ktorej pracuje 450 zamestnancov. Väčšina producentov v chudobných krajinách je kvôli nárastu svetovej konkurencie na trhu s kešu tlačená k tak nízkym maržám, že si nemôže dovoliť investície do technológií a ochranných pracovných prostriedkov. V prevádzke Gebana Burkina Faso sa však aj vďaka dlhodobej spolupráci s uvedomelými investormi a sociálnej prémii v rámci systému FairTrade podarilo vybudovať fabriku, v ktorej sa darí kešu spracúvať tak, aby boli dodržiavané najvyššie štandardy zdravia a bezpečnosti pri práci. Férová spolupráca pri výkupe orieškov má navyše pozitívny vplyv na život 3200 rodín miestnych drobných farmárov. Kešu oriešky z Gebana Burkina Faso sú BIO certifikované, to znamená že boli vypestované udržateľne, v podmienkach ekologického poľnohospodárstva, ktoré je ohľaduplné k našej planéte a budúcim generáciám.

 

SAMAY Férové kešu oriešky si môžete kúpiť v našom e-shope:

samay.sk/eshop/bio-ferove-kesu-80g

 

Ďalšie certifikované BIO FairTrade oriešky v našej ponuke:

samay.sk/oriesky

 

 

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie