Zodpovedné podnikanie: Spolupráca s chránenou dielňou Manna

Silný etický aj ekologický rozmer celej cesty kávy SAMAY, od prvého zrnka až po šálku hotového nápoja, vieme zabezpečiť aj vďaka dlhoročnej spolupráci s našimi partnermi, pre ktorých (rovnako ako pre nás) spoločenská zodpovednosť predstavuje neoddeliteľný základ podnikania. Jedným z takýchto našich partnerov je Agentúra Manna, chránená dielňa, ktorá na Slovensku úspešne pôsobí viac ako desať rokov. Vznikla z malej firmy, ktorá začínala prípravou občerstvenia v domácej kuchyni. V súčasnosti táto spoločnosť zamestnáva viac ako 20 zamestnancov a prevádzkuje okrem kuchyne aj niekoľko kaviarní v Bratislave, pripravuje občerstvenie na podujatia či darčeky pre veľké firemné udalosti.

To, čo odlišuje Mannu od ostatných spoločností s podobným zameraním, sú jej zamestnanci. Počas svojej existencie pomohla množstvu ľudí, ktorí len ťažko nachádzali uplatnenie na trhu práce. Manna má platný štatút chránenej dielne a zamestnáva nadpolovičnú väčšinu pracovníkov so zdravotným postihnutím. Podporuje komplexnú integráciu ľudí so sociálnym, mentálnym alebo fyzickým znevýhodnením na trhu práce, zabezpečuje im pracovný a osobnostný rozvoj. Pracovné miesta a prístup k zamestnancom sú prispôsobené špecifickým potrebám hendikepovaných zamestnancov. Manna búraním pomyselných bariér medzi zdravými a znevýhodnenými pomáha vzájomnej integrácii. Ľuďom s hendikepom dáva príležitosť dostať sa na cestu od pomoci k svojpomoci.

Pozrite si krátke rozhovory s majiteľkou a zamestnancami Agentúry Manna vo video dokumente relácie Cesta (RTVS) - kliknite sem.

SAMAY chranena dielna Manna foto web

V rámci spolupráce s našou spoločnosťou SAMAY sa Manna riadi princípmi ZERO WASTE – kávu pre Mannu dodávame v nádobách, ktoré rotujú medzi jej prevádzkami a našou pražiarňou, takže pritom nevzniká žiaden odpad; kávový grunt (usadenina) sa zbytočne nevyhadzuje, ale používa ako hnojivo. Káva od SAMAY, ktorú ponúkajú kaviarne Manna, sa navyše pestuje ekologickým, udržateľným spôsobom - je BIO certifikovaná - a je vykupovaná v rámci spravodlivého obchodu – FAIR TRADE, ktorý umožňuje jej pestovateľom (malým farmárom) uživiť vlastnou prácou seba aj svoje rodiny a žiť dôstojný život. Chránená dielňa Agentúra Manna je zapojená aj do projektu Ekoprofit Bratislava, zameraného na zvyšovanie enviromentálneho povedomia v malých a stredných firmách. Pri svojej činnosti sa snaží eliminovať nepriaznivé dopady na životné prostredie: uprednostňuje trvalé obaly na potraviny pred jednorazovými, používa suroviny od lokálnych predajcov a z vlastnej záhradky, použiteľný odpad využíva na hnojenie pôdy.

Za svoju angažovanosť v oblasti spoločenskej zodpovednosti získala Manna viacero ocenení:

  • V roku 2005 dostala ocenenie “Via Bona Slovakia” a v roku 2007 bola na shortliste tejto prestížnej súťaže.
  • V roku 2013 získala opäť čestné uznanie Via Bona za inšpiratívny prístup k zamestnávaniu ľudí so zdravotným postihnutím.
  • V roku 2011 získala Certifikát “Zodpovedné správanie” udeľovaný Ministerstvom hospodárstva SR v spolupráci s Regionálnym centrom Rozvojového programu OSN pre Európu (UNDP) a Ekonomickou univerzitou v Bratislave.
  • V roku 2015 získala Certifikát “Zodpovedné podnikanie” udeľovaný taktiež Ministerstvom hospodárstva SR v spolupráci s Regionálnym centrom Rozvojového programu OSN pre Európu (UNDP) a Ekonomickou univerzitou v Bratislave.

SAMAY kava chranena dielna Agentura Manna cafeteria

Kaviarne Manna sú otvorené pre zamestnancov firiem IBM (WestEnd Gate, Einsteinova BC, čoskoro aj v budove Tower 115) a Accenture (Workcafé BBC5) v Bratislave. Medzi korporátnych klientov Manny patria tiež spoločnosti Hewlett-Packard Slovakia, Microsoft Slovakia, KPMG Slovensko, PricewaterhouseCoopers Tax, Orange Business Services Slovakia, ZSE Energia, SPP, Shell Slovakia, Wüstenrot poisťovňa, MetLife Slovakia, Gebrüder Weiss, Schenker a ďalší. Viac informácií nájdete na stránke mannacatering.sk (kliknite sem).

Viac o pôvode kávy SAMAY, ktorú ponúkajú prevádzky Manna, sa môžete dozvedieť v krátkom videu z našej pražiarne - kliknite sem.

Aktuálne je v ponuke kaviarní Manna SAMAY káva z Kolumbie, ktorú si môžete kúpiť aj v našom e-shope:
https://www.samay.sk/kava/

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie