Etiópska káva od farmárov Sheko Cooperative

Etiópska káva z našej pražiarne SAMAY je 100% arabica, ktorej zrnká patria do najvyššej kategórie kvality, tzv. specialty coffee. Káva z družstva Sheko Cooperative má skóre 83,5 od SCA (Specialty Coffee Association). Pochádza z oblasti Bench Maji, Sheko Woreda, od združenia 166 malých farmárov. V nadmorskej výške 1500 – 2200 m.n.m. tu rastú odrody Bench Maji Forest, Kaffa, Djimmah a Limmu. Družstvo Sheko Cooperative patrí do Bench Maji Forest Coffee Producer Farmers Cooperative Union Ltd (BMFCU) a je jedným zo 14 zakladajúcich členov BMFCU.

 

SAMAY kava Ethiopia Bench Maji Sheko Cooperative

 

Kmene Sheko patria medzi pôvodných obyvateľov tejto krajiny - ich predkovia po stáročia žili v lesoch s divoko rastúcimi kávovníkmi a v priľahlých oblastiach. V kultúre Sheko sa vyrúbanie veľkého stromu považuje za tak vážny zločin ako zabitie človeka. Vďaka tomuto tradičnému zmýšľaniu vyzerá dažďový prales Sheko rovnako ako v 16. storočí. Niektoré zo stromov sú stovky rokov staré a do dnešných dní poskytujú tieň pre kávovníky, vytvárajú pre ne dokonalé prirodzené prostredie.

Koncom 90. rokov lesy a úrodná pôda v oblasti Bench Maji a v Sheko Woreda prilákali farmárov zo severnej Etiópie. Dažďový prales sa dostal do ohrozenia, začalo sa odlesňovanie. Vďaka založeniu BMFCU i zásahu rôznych aktérov a neziskových organizácií ako WCC-PFM sa však podarilo zachovať existujúce prírodné prostredie a docieliť, aby farmári mali profit z kávy a zároveň dôvod na ochranu pralesa. Farmári sú veľmi motivovaní a ich záväzok ochraňovať les a biodiverzitu sa zvýšil, pretože za predaj certifikovanej kávy z tejto oblasti dostávajú prémiu. Certifikát Fairtrade zaručuje, že farmári uživia vlastnou prácou seba aj svoje rodiny a môžu žiť dôstojný život. Vďaka BIO certifikácii si spotrebitelia môžu byť istí, že táto káva bola vypestovaná a spracovaná šetrne, udržateľným spôsobom, s ohľadom na našu planétu a ďalšie generácie.

Viac informácií nájdete vo videu o Bench Maji Forest Coffee Producer Farmers Cooperative Union Ltd. (BMFCU) a WCC-PFM projekte:
YouTube video o BMFCU

Čerstvo upraženú kávu SAMAY Ethiopia Bench Maji si môžete kúpiť v našom e-shope (kliknite sem) alebo osobne v našej pražiarni v Bratislave. 

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie